Zamlžují se Vaše brýle při nošení roušky?

_

Jak tomuto zamlžení předejít? Vyzkoušeli jsme několik tipů proti zamlžování brýlí, které lze nalézt na internetu. Jaké je však nejúčinnější?

Na internetu se můžeme setkat s mnoha doporučeními. Někde je před speciálními protizamlžovacími spreji upřednostňováno ošetření tuhým mýdlem nebo pěnou na holení a jinde zase nanešení hydrofobního spreje, který používáme na oděvy. 

 

Jak pomoci proti zamlžení brýlí, ke kterému může zvýšeně docházet při nošení respiračních roušek? Oční Centrum Visual – optika Kroměříž – udělala test...

Otestovali jsme 5 variant ošetření povrchu plastových brýlových skel. Pro test byla použita brýlová čočka s antireflexní, hydrofobní a oleofóbní úpravou – typ, který je v současné době u nositelů brýlí nejvíce rozšířený.

Pro zajištění co nejbližších podmínek pro všechny vzorky bylo zamlžení iniciováno navozením shodného rozdílu teploty mezi brýlovou čočkou a vzduchem. Po ošetření brýlové čočky některou z možností byl povrch jemně rozleštěn do průhledného stavu. 

Výsledek:

  • Jako nejúčinnější řešení se ukázalo ošetření povrchu skel speciálním anti-fog přípravkem (netýká se všech přípravků – viz níže), nebo volbu protizamlžující povrchové úpravy brýlových čoček OPTIFOG
  • Ošetření povrchu tuhým mýdlem nebo aplikace pěny na holení po následném rozleštění – dokázala snížit zamlžení oproti neošetřenému sklu pouze zanedbatelně.
  • Aplikace hydrofobního spreje ukázala stejné zamlžení jako neošetřený povrch.

Test protizamlžovacího efektu mezi různými tipy, které nalezneme na internetu a speciálnímu protizamlžovacímu spreji.

Velké množství protizamlžovacích přípravků dostupných na trhu se mohou mezi sebou v účinnosti významně odlišovat. V minulosti jsme se setkali s mnoha, které měly zanedbatelný efekt.

V našem testu byl využit antiFOG sprej proti zamlžení od společnosti Carl Zeiss, který ukázal na použitém vzorku spolehlivou účinnost. Minimálně stejnou spolehlivost nám mimo tento test demonstrovala i protizamlžovací úprava skel OPTI-FOG od společnosti Essilor.

Užitečnou pomoc představuje také posunutí brýlí dále od kůže, aby mezi nimi lépe proudil vzduch (není vhodné provádět u multifokálních a bifokálních brýlí). U látkových roušek je vhodné v horní části doplnit ohebnou výztuž, aby bylo možné roušku vymodelovat podle tvaru nosu.   

Tým Očního Centra Visual.