Zamlžují se Vaše brýle při nošení roušky?

Jak tomuto zamlžení předejít? Vyzkoušeli jsme několik tipů proti zamlžování brýlí, které lze nalézt na internetu. Jaké je však nejúčinnější?

Na internetu se můžeme setkat s mnoha doporučeními. Někde je před speciálními protizamlžovacími spreji upřednostňováno ošetření tuhým mýdlem nebo pěnou na holení a jinde zase nanešení hydrofobního spreje, který používáme na oděvy. 

Jak pomoci proti zamlžení brýlí, ke kterému může zvýšeně docházet při nošení respiračních roušek? Oční Centrum Visual – optika Kroměříž – udělala test...

Otestovali jsme 5 variant ošetření povrchu plastových brýlových skel. Pro test byla použita brýlová čočka s antireflexní, hydrofobní a oleofóbní úpravou – typ, který je v současné době u nositelů brýlí nejvíce rozšířený.

Pro zajištění co nejbližších podmínek pro všechny vzorky bylo zamlžení iniciováno navozením shodného rozdílu teploty mezi brýlovou čočkou a vzduchem. Po ošetření brýlové čočky některou z možností byl povrch jemně rozleštěn do průhledného stavu. 

Výsledek:

  • Jako nejúčinnější řešení se ukázalo ošetření povrchu skel speciálním anti-fog přípravkem (netýká se všech přípravků – viz níže), nebo volbu protizamlžující povrchové úpravy brýlových čoček OPTIFOG
  • Ošetření povrchu tuhým mýdlem nebo aplikace pěny na holení po následném rozleštění – dokázala snížit zamlžení oproti neošetřenému sklu pouze zanedbatelně.
  • Aplikace hydrofobního spreje ukázala stejné zamlžení jako neošetřený povrch.

Test protizamlžovacího efektu mezi různými tipy, které nalezneme na internetu a speciálnímu protizamlžovacímu spreji.


Velké množství protizamlžovacích přípravků dostupných na trhu se mohou mezi sebou v účinnosti významně odlišovat.
V minulosti jsme se setkali s mnoha, které měly zanedbatelný efekt.

V našem testu byl využit antiFOG sprej proti zamlžení od společnosti Carl Zeiss, který ukázal na použitém vzorku spolehlivou účinnost. Minimálně stejnou spolehlivost nám mimo tento test demonstrovala i protizamlžovací úprava skel OPTI-FOG od společnosti Essilor.

Užitečnou pomoc představuje také posunutí brýlí dále od kůže, aby mezi nimi lépe proudil vzduch (není vhodné provádět u multifokálních a bifokálních brýlí). U látkových roušek je vhodné v horní části doplnit ohebnou výztuž, aby bylo možné roušku vymodelovat podle tvaru nosu.   

Tým Očního Centra Visual.